Dijital dönüşüm bir kültürdür. Eminim ki herkes teknolojik bir hamle beklerken “nereden çıktı şimdi bu kültür” diyenlerimiz vardır 😊. Gelin birlikte dijital dönüşümün teknolojik bir hamle değil de neden kültür olduğunu irdeleyelim.

Dijital dönüşüm nedir?

Bunun için öncelikle yakın ve gelecek kuşakları ele almamız gerekiyor. X, Y ve Z kuşaklarını tanımadan dijital dönüşüme neden kültür denildiğini anlamakta zorluk çekeriz.

X Kuşağını 1965-1979 arası doğanlar oluşturmaktadırlar. Teknolojiye adapte olmakta ciddi sorunlar yaşayan, değişimi kabul etmekte zorlanan, kurallara uyumlu, belirli bir disiplin çerçevesi içerisinde yetişmiş, sabırlı ve otoriteye saygılı kuşak X kuşağı olarak adlandırılmaktadır.

Y Kuşağı ise 1980-1999 arası doğanlar olmaktadır. Y kuşakları X kuşaklarından kopmayan; fakat teknolojiyi kullanmak isteyen kuşaklardır. İletişim ve medya teknolojilerini X kuşaklarına göre daha yoğun kullanırlar.

Gelelim Z kuşağına, 2000-2012 arası doğanlardır. Milenyum veya internet kuşağı olarak adlandırılır. X ve Y kuşağı için elektrik önemli ise Z kuşağı için internet önemlidir. Oyuncak yerine teknolojik cihazlarla büyüyen nesildir.

Özetle X, Y ve Z kuşaklarını dijital kavramına göre tanımladığımızda, hayat X ve Y kuşağı için “dijital hayat” olurken Z kuşağı içinse “hayat” olmaktadır. Bu ayrılan kavramı göz ardı etmemiz mümkün değildir. İnsanlık için hayatın kavramı değişiyor. Bundan sonra hayat denildiğinde dijital hayattan bahsediyor olmuş olacağız. Birde Z kuşağının ekonomik özgürlüğünü eline alıp ve karar verici makama ulaştıklarında dijital dönüşüm çığ gibi büyüyecek. Bu yüzdendir ki dijital dönüşüm kültürdür.

Sadece bu kadar mı? Tatbikîde değil. Dönüşüm tarafı da bizi ilgilendiriyor. Özellikle X, Y ve Z kuşaklarının aynı ortamda bulunduklarının gerçeğini atlamazsak bu süreci yönetmek daha kolay olacaktır. Dijital dönüşümün kuşaklara teknolojik bir gelişim lanse ettiğimizde büyük zorluklar bizi beklemektedir.

Nereden başlayacağız?

Dijital dönüşümü kültür olarak kabul ettiysek dönüşüme her kesimi katarak başlamalıyız. İşletmenin tüm paydaşları dönüşüme dahil edilmedir. Üst ve orta düzey yöneticiler, çalışanlar, müşteriler, iş ortakları vb. dijital dönüşümün içerisinde olmalıdır. Şunu da unutmamak gerek dijital dönüşüm varılacak bir hedef değildir. Yeri geldiğinde karşımıza çıkacak engelleri aşacağımız inişli çıkışlı bir yoldur. Zor bir süreçtir; fakat kaçınılmazdır.

Peki, dijital dönüşümü nasıl yapacağız?

Dijital dönüşüm zor olduğunu varılacak bir hedefin olmadığını ve kültür olduğunu anlattık. Dijital dönüşüme başlarken yukarıdan aşağıya dışarıdan içeriye kuralını atlamamamız gerekiyor. Yukarıdan aşağıya kuralı bir işletmenin/örgütün en yukarısında bulunan kişi (örneğin CEO) dijital dönüşümü benimsemeli ve desteklemelidir. Dışarıdan içeriye kuralı ise dijital dönüşümün ilk yansımaları müşteriye yapılmalıdır. Müşterilerin hayatını kolaylaştırmalı ve çok iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmalıdır.

Sonuç

Dijital dönüşüm teknolojiden çok kültür olduğunu anlatmaya çalıştım. Hayatın bir parçası değil kendisi olduğunu ve bu Z kuşakla birlikle daha belirginleşecek. Dolaysıyla değişime dijitale hazır olun. Daha yeni başlıyoruz.